ДЕЧКО УЗУНОВ
СВЕТСКО МОНУМЕНТАЛНО ИЗКУСТВО. 125 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХУДОЖНИКА
29 февруари - 2 юни 2024 г.

Дечко Узунов и днес продължава да привлича вниманието на изследователите с многобройните си творчески проявления. Освен в областта на изящното изкуство той се изявява и в монументалното. Разработва редица проекти в различни направления, но от тях реализира само една част под формата на стенописи, мозайки и витражи.
От края на 20-те до началото на 80-те години на ХХ в. Дечко Узунов създава, макар и не често, редица значими монументални произведения. До нас са достигнали над десет паметника, свидетелстващи за големия му художествен потенциал. В периода от второто до четвъртото десетилетие на миналия век той работи в редица частни домове, в които създава предимно стенописи. През 30-те години художникът е поканен да оформи българския павилион на Международното изложение в Париж (1937) и прави стъклопис за заседателната зала на Българската народна банка (1939). В началото на следващото десетилетие той се занимава с фасадата на Министерството на вътрешните работи и народното здраве (1941), като работи и стенопис за Съдебната палата в София (1942). През 50-те години на ХХ в. се създават малко монументални творби и в това отношение Узунов не е изключение, като той работи в колектив при оформянето на Софийската опера и балет (1954/5). В шестото десетилетие на века Узунов изписва Българския културен институт във Варшава (1961), а у нас прави мозайка в Карлово (ок. 1965). През 70-те и 80-те години на ХХ в. работи в: Операта в Стара Загора (1971), Мавзолея на Георги Димитров (1974/5), Народния театър „Иван Вазов“ в София (1976), резиденция „Бояна“ (1979), хотел „Казанлък“ (1980), Националния дворец на културата (1981) и др.
Партньорският проект „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, осъществен от Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия – Казанлък, и Държавна агенция „Архиви“, включва в себе си реализирането на редица изложби. Настоящата е една от тях, като също е и първа част от документалната експозиция „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода февруари – юни 2024 г. зрителите ще имат възможност да видят архивни снимки, проекти и творби, чрез които е направен опит да се създаде визуален разказ за това как протича развитието на Дечко Узунов в областта на светското монументално изкуство.
Проектът е подкрепен от Столична програма „Култура“ и се реализира с помощта на Съюза на българските художници, Българската народна банка, Софийската опера и балет, Държавната опера в Стара Загора, Народен театър „Иван Вазов“ – София, Национален исторически музей, Музея на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Народно читалище „Васил Левски“ – Карлово, Катедрален храм „Свети Йоан Предтеча“, гр. Казанлък, и храм „Св. Иван Рилски“, гр. Перник.

Стенопис в апартамента на Пенка и Нейко Нейкови, 1928

Проект за стенопис „Възхвала на българската култура“, ок. 1981 темпера върху картон, 73 х 102 см Инв. № 22С Художествена галерия „Дечко Узунов“, София

Дечко Узунов пред стенописа „Възхвала на българската култура“, 1981, Национален дворец на културата Фотоархив на Художествена галерия „Дечко Узунов“, София.

Дечко Узунов пред фасадата на Министерство на вътрешните работи и народното здраве на ул. „6-ти септември“, 1941.

Иван Кирков и Дечко Узунов при изписването на таваните на фоайето и Зрителна зала в Народен театър „Иван Вазов“, 1976

Детайл от керамичното пано „Орфей“, 1971 южно фоайе на Държавна опера, гр. Стара Загора